Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Na wakacje z biurem czy samodzielnie?

Sposób na planowanie wakacji

Data publikacji: 22 czerwca 2017, 02:07
Okres wakacyjny to dla wielu z nas gorączkowe planowanie letnich wyjazdów. Do dylematów, z którymi się wówczas mierzymy, należy to, czy postawić na biuro podróży, czy może podjąć się organizacji wyjazdu na własną rękę.

Samodzielne planowanie wakacji

Ten sposób dobry jest przede wszystkim dla osób, które same lubią organizować swój wolny czas, są świadome swojej zaradności, odporne na stres i rozmiłowane w przygodzie. Tak jest, wakacje na własną rękę stawiają nas w pozycji pana swojego czasu – nie musimy podporządkowywać się z góry ustalonemu schematowi dnia, zwiedzamy te miejsca czy zabytki, które chcemy, chodzimy własnymi ścieżkami. Taka bezplanowość ma swoje zalety, bo przecież odwiedzać można miejsca mniej popularne wśród turystów, omijać obiekty po tysiąckroć opisane w przewodnikach i poddać się przypadkowi, który może nas zaprowadzić w arcyciekawe rejony. Indywidualny wyjazd, podczas którego spędzamy więcej czasu z nativami, to również większe możliwości nauczenia się nowych języków. Samodzielnie zorganizowane wakacje mogą też sprzyjać oszczędnościom – pod warunkiem jednak, że posiadamy w sobie żyłkę managera-ryzykanta. Poszukując taniego noclegu, weźmy pod uwagę opcję coachsurfingu. Wiele młodych osób oferuje miejsce w swoim mieszkaniu, co – poza kwestiami ekonomicznymi – sprzyja również nowym znajomościom. Pamiętajmy jednak, że wyjeżdżając na wakacje na własną rękę, jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Zarządzajmy zatem swoim czasem i budżetem roztropnie.

Czytaj: Kamperem na wakacje życia

Z biurem podróży

Wakacje z biurem podróży są najlepszą opcją dla osób, które nie lubią zajmować się samodzielnym planowaniem – przytłacza je to, nadmiernie stresuje, bądź po prostu brak im czasu na załatwianie formalności we własnym zakresie. Pozostawiając organizację agencji, dostajemy komfort nieprzejmowania się kwestiami noclegu, wyżywienia i planu wycieczki (aczkolwiek istnieją wycieczki fakultatywne, gdzie sami aranżujemy sobie schemat zwiedzania). Wakacje zorganizowane to także większe bezpieczeństwo podróży oraz pewność miejsca, w którym się zatrzymamy. Jeżeli nie specjalizujemy się w wyszukiwaniu okazji, ceny wakacji z biurem podróży mogą okazać się niższe od tych, które bylibyśmy w stanie znaleźć na własną rękę! Oczywiście, każda opcja ma również swoje wady. Podróże z biurem bywają czasem piękne jedynie w folderze, natomiast rzeczywistość zastana na miejscu bywa zgoła odmienna. Jak widać, we wszystko wpisany jest element ryzyka.

Czytaj: Urlop w wersji offline

Adam Bała

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót