Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Magiczna noc, czyli wróżby andrzejkowe dla singielki

Tradycyjne wróżby dla samotnych kobiet – miłosne wróżenie ze znajomymi i w pojedynkę

Data publikacji: 30 listopada 2016, 02:08
Choć niektóre odeszły już w cień, wiele jednak przetrwało do dziś. Tradycyjnych wróżb andrzejkowych – bo o nich mowa – jest wiele; od tych, które robimy wspólnie ze znajomymi, po te wykonywane samodzielnie. Na czym dokładnie polegają?

Znaczenie wróżb andrzejkowych

Sposobów odczytania przyszłości zawsze było dużo, cel – jeden: miały pomóc singielce w znalezieniu partnera albo uchyleniu rąbka tajemnicy, jaki ten ma być. I choć niektóre odeszły już w cień, jak np. liczenie sztachet w płocie czy zagarnianie ziaren lnu męskimi spodniami (miało to zwabić kochanka), to wiele z nich praktykowanych jest do dziś.

Wróżba miłosna na dziś

Klucz ze świecą

Nadal możemy np. lać wosk przez ucho starego klucza – w ten sposób poznamy profil przyszłego partnera lub jego zawód. Kształt odczytuje się z cienia, jaki wosk rzuca na ścianę. Ważne jest przy tym i to, żeby woda była zimna, a klucz: stary, wykonany z metalu koloru złotego i z dużą dziurką.

Buty na progu

Razem z innymi kobietami możemy też ustawiać buty noskami w kierunku drzwi – od ściany do drzwi, jeden za drugim, w tym samym rzędzie i tylko prawy but. Czyj jako pierwszy przekroczy próg, ta jako pierwsza weźmie ślub.

Skórka od jabłka na stole

Jedną z wróżb jest także obieranie jabłka tak, by jego obierka była jak najdłuższa – to gwarancja dobrego i długiego małżeństwa. Powstałej w ten sposób obierki się jednak nie pozbywamy, a rzucamy ją na stół. Z kształtu, jaki przybierze, odczytuje się potem literę; dokładnie inicjał przyszłego partnera.

Symbole w worku

Inny popularny sposób wróżenia? Losowanie przedmiotów o znaczeniu symbolicznym. W worku umieszcza się np. listek – oznaka staropanieństwa, obrączkę lub wstążkę – bliskiego ślubu i różaniec – stanu zakonnego.

Czy on mnie kocha? Wróżba za darmo

Ale wróżyć singielka może sobie też osobno, w ukryciu – nad ranem, w ciągu dnia, a przede wszystkim wieczorem. Jak? Oto kilka sposobów wróżb miłosnych za darmo.

Wróżby miłosne na kartce

Napiszmy męskie imiona na karteczkach, a następnie schowajmy je pod poduszkę. Po jedną z karteczek sięgniemy dopiero rano. Imię, które na niej zobaczymy będzie imieniem życiowego partnera.

Patrzenie pod nogi

Wiele informacji dotyczących przyszłego partnera możemy też wyczytać z przedmiotu wypatrzonego na ziemi. Kiedy będziemy wieczorem spacerować po mieście, koniecznie patrzmy pod nogi. Bo np. moneta oznacza bogatego męża, bilet – kolejarza, a śrubka – złotą rączkę, innymi słowy: typ majsterkowicza.

Liczenie latarni

Kiedy mijamy latarnie w drodze do domu, odliczamy po kolei: „Kawaler, rozwodnik, wdowiec”. To, co wypadnie jako ostatnie, będzie nam pisane na życie. Na podobnej zasadzie zadziała też wyliczanka z męskimi imionami.

W Andrzejki popularne są także wróżby miłosne z kart (w tym też wróżby miłosne z kart klasycznych) czy też np. wróżby miłosne on line.

Dorota Kalinowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót