Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład oddechowy

Czy zapaleniem tchawicy zagrożeni są wyłącznie palacze?

Przyczyny i objawy zapalenia tchawicy

Data publikacji: 21 kwietnia 2016, 15:32
Zapalenie tchawicy to stan zapalny, który obejmuje środkowy odcinek dróg oddechowych. Bardzo często towarzyszy mu również zapalenie krtani. Jedną z przyczyn wywołujących to schorzenie może być palenie papierosów.

Przyczyny zapalenia tchawicy

Zapalenie tchawicy jest na ogół spowodowane infekcją wirusową, rzadziej bakteryjną. Choroba przenosi się drogą kropelkową, a najbardziej narażone są na nią małe dzieci. Może mieć także inne podłoże – w przypadku przewlekłych dolegliwości najczęstszą przyczyną jest długotrwały kontakt z dymem tytoniowym. Uważać więc powinny szczególnie osoby uzależnione od nikotyny oraz te, które przebywają z palaczami pod jednym dachem.

Objawy zapalenia tchawicy

Charakterystycznym objawem zapalenia tchawicy jest suchy i uporczywy kaszel. Często chory skarży się także na trudności w oddychaniu, bóle zamostkowe, osłabienie i świszczący oddech. Lekarz stawia diagnozę na podstawie objawów, a także wymazów z gardła lub wyników RTG tchawicy i klatki piersiowej. W leczeniu najczęściej stosuje się odpowiednio dobrane leki przeciwzapalne.

Edyta Wara-Wąsowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót