Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCiąża

Czy jestem w ciąży? Jak rozpoznać pierwsze symptomy?

Pierwsze objawy ciąży – jak je zauważyć?

Data publikacji: 9 kwietnia 2017, 01:04
Planowanie potomstwa i ciąża to dla kobiety czas wyjątkowy i szczególny. Warto przygotować się do tego okresu zarówno pod względem emocjonalnym, jak i merytorycznym. Aby być w pełni świadomą, co dzieje się z Twoim organizmem, warto wiedzieć, jakie są objawy ciąży. To wiedza, która przyda się w tym szczególnym czasie również po to, aby zgłaszać ewentualne nieprawidłowości prowadzącemu naszą ciążę ginekologowi. Objawy ciąży wcale nie muszą być dokuczliwe – wiele kobiet twierdzi, że nigdy nie czuło się tak dobrze, jak w czasie ciąży.

Wczesne objawy ciąży

Objawy ciąży ogólnie można podzielić na te, które są zgłaszane przez kobietę, oraz te, które wynikają z przeprowadzanych badań. Jednym z pierwszych objawów sygnalizowanych przez kobiety jest brak krwawienia miesięcznego. Należy jednak zauważyć, że sytuacja tego typu może być spowodowana innymi czynnikami, takimi jak zaburzenia hormonalne, a nawet stres czy też wzmożona aktywność w ciągu ostatnich dni. U niektórych kobiet może występować także wzmożona tkliwość piersi na skutek zmian hormonalnych, jakie zachodzą w tym czasie w ich organizmie. W tym okresie kobiety znacznie częściej oddają mocz – zjawisko to występuje na skutek ucisku powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Pierwsze objawy ciąży mogą także przypominać typowe przeziębienie i objawy grypopodobne. Wczesne objawy mogą być wykryte przez ginekologa podczas badania. W dzisiejszych czasach bardzo duże znaczenie odgrywa badanie ultrasonograficzne (USG). Jego czułość jest bardzo duża, jest bezpieczne i stosunkowo tanie, dzięki czemu stanowi dobre narzędzie, które wykrywa wczesne objawy ciąży. W badaniu dopochwowym już w okolicach 5-6 tygodnia ciąży można wykryć czynność serca płodu. Badanie ginekologiczne również ukazuje pewne cechy charakterystyczne dla pierwszych tygodni ciąży. Mowa na przykład o objawie Hegara, czyli rozpulchnieniu cieśni macicy. Są to jednak objawy, które stwierdzane są tylko przez lekarza ginekologa.

Test ciążowy on-line

Testy ciążowe, które są ogólnodostępne, bazują na wykryciu gonadotropiny kosmówkowej (beta – hCG) w moczu. Możliwe jest także oznaczenie tego hormonu we krwi – jest to jednak badanie laboratoryjne. Dostępne są także testy ciążowe on-line. Nazwa jest wyjątkowo myląca, bowiem przez internet nie jest możliwe określenie, czy kobieta jest w ciąży, czy też nie. Testy tego typu polegają na odpowiedzi na różne pytania, które nawiązują do prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. W żadnym wypadku nie można jednak na nich polegać, test ciążowy on-line nie daje żadnej pewności w kwestii określenia, czy kobieta jest ciąży.

Objawy ciąży w 1. miesiącu

Chociaż pierwszy miesiąc ciąży to bardzo wczesny czas, to możliwe jest wystąpienie pewnych objawów, które mogą sugerować, że w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się potomstwa. Już około 4. tygodnia ciąży mogą pojawić się nudności i wymioty oraz wahania nastroju – wszystko za sprawą zmian hormonalnych, które mają miejsce w tym czasie w organizmie kobiety. Warto zaznaczyć, że objawy ciąży w pierwszym miesiącu wcale nie muszą występować u wszystkich kobiet.

Czy jestem w ciąży?

Wiele z kobiet, szczególnie w przypadku zatrzymania miesiączki, zadaje sobie pytanie, czy jestem w ciąży?. Pojawienie się objawów o charakterze grypopodobnym czy też wahania nastroju zazwyczaj jeszcze bardziej wzbudzają czujność. Z tego powodu, jeśli istnieje obiektywne prawdopodobieństwo, należy wykonać test ciążowy i umówić się na wizytę do lekarza ginekologa. Testy ciążowe są tanie i współcześnie z dużym prawdopodobieństwem oceniają, czy faktycznie kobieta jest w ciąży.

Może się wydawać, że pierwsze objawy ciąży są charakterystyczne. Nie mniej jednak należy brać pod uwagę również wiele innych czynników, które mogą oddziaływać na organizm kobiety i z tego względu należy rozważyć także pozostałe opcje, które do złudzenia mogą przypominać pierwsze objawy ciąży. Zamiast zastanawiać się i snuć domysły, lepiej wykonać test ciążowy i udać się do ginekologa, który przeprowadzi badanie i obiektywnie określi, czy występują u nas wczesne objawy ciąży.

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót