Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieGłowa i szyja

Co oznaczają szumy w uszach?

Szum w uszach? Poznaj jego przyczyny oraz jak wygląda leczenie szumu w uszach

Data publikacji: 29 kwietnia 2016, 09:37
Szumy w uszach powodują dyskomfort i utrudniają normalne funkcjonowanie. Chociaż nie mają wpływu na słuch i nie są słyszalne przez otoczenie, to jednak dokuczają na tyle, że osoba borykająca się z nimi jak najszybciej pragnie się ich pozbyć. Czasami szumy w uszach występują stale, a czasami znikają, po czym znowu się pojawiają. Nie należy ich lekceważyć, bo mogą być oznaką poważniejszej dolegliwości. Na dodatek utrzymujący się dyskomfort może prowadzić do obniżenia nastroju, a czasami nawet do stanów depresyjnych.
Szum w uszach – przyczyny i leczenie – rodzinazdrowia.pl

Szum w uszach – przyczyny

Kiedy zauważymy, że doskwiera nam utrzymujący się szum w uszach, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Tak naprawdę postawienie diagnozy nie będzie łatwe, ponieważ szum w uszach może mieć różne przyczyny, m.in.:

  • niska krzepliwość krwi oraz nadczynność tarczycy. W tych przypadkach szumy uszne spowodowane są tym, że krew przepływa przez tętnice skroniowe z większym ciśnieniem,
  • terapia antybiotykowa,
  • nadużywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych,
  • przebywanie w pomieszczeniach o nadmiernym natężeniu hałasu,
  • silny stres,
  • miażdżyca,
  • nadciśnienie.

Co ważne, szumy uszne mogą też świadczyć o obecności guza kąta mostowo-móżdżkowego (rodzaj guza mózgu), który atakuje nerw przedsionkowy, odpowiedzialny za przekazywanie do mózgu bodźców słuchowych. 

Szum w uszach – leczenie

Jeśli szumy uszne przez dłuższy czas nie ustępują, wtedy musimy rozpocząć leczenie. Należy pamiętać, że leczenie szumów usznych rozpoczyna się dopiero po dokładnej diagnostyce. Trzeba określić przyczynę ich występowania i dopiero potem pod kontrolą lekarza specjalisty (często otolaryngologa albo neurologa) rozpoczyna się leczenie przyczynowe i objawowe.

Jedną z metod pozwalających uwolnić się od szumów jest noszenie przez około 8 godzin na dobę specjalnego generatora, którego zakłada się tak, jak aparat słuchowy. Jego zadaniem jest emitowanie szumu białego, który ma sprawić, że przestaniemy odbierać szumy uszne. Zazwyczaj efekty są widoczne po kilku tygodniach noszenia generatora, ale cała kuracja trwa nawet do dwóch lat.

Innym sposobem na leczenie szumu w uszach jest habituacja, która ma sprawić, że do naszej świadomości przestanie docierać uciążliwy szum. Ta metoda jest jednak kosztowna a jej przeprowadzenie jest możliwe wyłącznie w Klinice Szumów Usznych w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu, który znajduje się w Kajetanach.
Bywa, że szum w uszach ustępuje dość szybko, a rezultaty przynosi leczenie u psychoterapeuty. Spowodowane jest to tym, że słyszalny szum w uszach to dolegliwość, u podstaw której może leżeć nerwica lub stany lękowe. 

Marta Akuszewska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót