Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład oddechowy

Chore zatoki – dolegliwość znana niejednemu

Sprawdź jak leczyć zapalenie zatok

Data publikacji: 17 marca 2016, 11:40
Częsty katar, bóle głowy w okolicach czoła i nasady nosa… Pierwsze objawy zapalenia zatok zazwyczaj pozostają przez nas bagatelizowane lub nawet niezauważone. Ot, zwykły katar. Warto jednak reagować już na pierwsze symptomy. Nieleczone może nieść poważne konsekwencje. Co powinno wzbudzić naszą czujność? Jak odróżnić zapalenie zatok od zwykłego przeziębienia?
Chore zatoki - rodzinazdrowia.pl

Chore zatoki

Zatoki przynosowe, obejmujące zatoki czołowe, klinowe i szczękowe oraz komórki sitowe, to jamy powietrzne połączone naturalnymi ujściami z jamą nosową. Do ich zadań należy ochrona delikatnych strun mózgu przed urazami, modulują głos oraz nawilżają wdychane przez nos powietrze. Jeśli w tkance wyściełającej zatoki rozwinie się proces zapalny, który doprowadza do rozszerzenia się drobnych naczyń krwionośnych błony śluzowej i powstania przesięku. W efekcie wytwarza się wydzielina (o ropnym charakterze, ale nie zawsze), która zatyka ujścia zatok. Nagromadzone powietrze nie może znaleźć wyjścia i naciska na ściany zatok. To dlatego odczuwamy ból w różnych częściach twarzy.

Zapalenie zatok - przyczyny

Dolegliwości związane z zapaleniem zatok przynosowych zazwyczaj nasilają się rano lub przy pochylaniu. Najczęstszymi przyczynami zapalenia zatok jest zakażenie wirusowe, bakteryjne, rzadziej grzybicze. Niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych czy nawet próchnica zębów tworzą sprzyjające warunki do rozwinięcia się tego schorzenia. Mówi się, że zapalenie zatok najczęściej dotyka alergików oraz osoby cierpiące na astmę, ale nie jest to reguła. Zapalenie zatok ma szereg przyczyn. Najczęściej są to właśnie choroby alergiczne, a oprócz nich, zakażenia bakteryjne (np. jako powikłanie anginy), przerost migdałków podniebiennych lub wady anatomii nosa i zatok (np. krzywa przegroda nosowa).

Chore zatoki, czyli jak leczyć zapalenie zatok

W początkowym stadium zatoki można leczyć domowymi sposobami. Aby udrożnić zatoki, można stosować inhalację oraz rozgrzewające okłady. Inhalacje mają na celu głównie nawilżenie zniszczonej śluzówki nosa i zatok oraz ewentualne jej obkurczenie. Stosować można zwykłą inhalację parą wodną z dodatkiem soli mineralnych albo olejków, np. mentolowym (należy jednak pamiętać, że olejki mogą działać drażniąco – działajmy więc z umiarem). Jeśli jednak kuracja nie przynosi efektów, a dolegliwości się nasilają, niezbędna jest wizyta u lekarza, który zadecyduje, czy konieczne jest podawanie antybiotyku lub też innych leków. Niekiedy nawracające i przewlekłe zapalenie zatok można wyleczyć jedynie poprzez wykonanie zabiegu. Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje zabiegów i są to: 

  • funkcjonalna endoskopowa operacja zatok,
  • septoplastyka, czyli korekcja przegrody nosa,
  • polipektomia, czyli zabieg, który ma na celu usunięcie polipów z zatok, które mogą powstawać w przebiegu zapalenia zatok.

Nieleczone zapalenie zatok może doprowadzić nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub ropnia mózgu.

Kamila Mikołajczyk
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót