Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład nerwowy

Alzheimer – zanim będzie za późno

Pierwszej objawy alzheimera – poznaj przyczyny i jak wygląda leczenie alzheimera

Data publikacji: 17 lutego 2016, 10:49
Alzheimer ciągle stanowi zagadkę dla naukowców. Czy istnieje lek, który może spowolnić rozwój tej choroby? Jakie są jej przyczyny? Na te i wiele innych pytań ciągle nie ma odpowiedzi lub są one dosyć ogólne. Jedno jest pewne – na alzheimera choruje coraz więcej osób, a jest to spowodowane przede wszystkim wydłużeniem się średniej długości życia. W samej Polsce na tę chorobę cierpi około 350 tysięcy osób i liczba ta będzie niestety wzrastać.
Alzheimer – przyczyny, objawy, leczenie – rodzinazdrowia.pl

Przyczyny alzheimera

Alzheimer to zwyrodnienie tkanki mózgowej, którego wynikiem jest powiększający się ubytek neuronów w mózgu. Ciągle nie wiadomo, jakie są dokładne przyczyny alzheimera, jednak wpływ na jego rozwój może mieć m.in. niski poziom hormonów, choroba naczyniowa czy też czynniki środowiskowe. Nie zapominajmy, że alzheimer w wielu przypadkach jest dziedziczony. Choroba może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów lub też przeciwnie – pojawić się nagle i szybko postępować. Bez względu na jej przebieg, zazwyczaj chory trafia pod opiekę specjalistów kiedy ubytek neuronów w mózgu jest zbyt duży.

Pierwsze objawy alzheimera

Objawy alzheimera łatwo przypisać do skutków starzenia się. Przecież większość osób po 65. roku życia skarży się na kłopoty z pamięcią. Dlatego tak ważne jest obserwowanie bliskich, aby móc wcześnie zareagować na zmiany w ich zachowaniu. Do początkowych objawów alzheimera należą przede wszystkim zaburzenia pamięci krótkotrwałej i problemy z precyzją wypowiedzi, następnie dochodzą do tego zmiany nastroju, osobowości, poczucie zagubienia, kłopoty z wykonywaniem codziennych czynności. W dalszych etapach choroby pacjent zazwyczaj nie jest w stanie samodzielnie jeść, ubrać się, przestaje także mówić.

Alzheimer – leczenie i opieka nad chorym

Nie ma jednej metody, która pozwoliłaby szybko wykryć alzheimera. Nie ma także skutecznego leku. Obecnie leczenie alzheimera polega przede wszystkim na tzw. leczeniu objawowym. Choremu podaje się leki nieco spowalniające rozwój dolegliwości. Ciągle trwają prace nad nowymi terapiami i lekami, które wpłyną na poprawę jakości życia chorego. Pacjent powinien także ćwiczyć mózg, stawiać na aktywność. W kolejnych etapach choroby należy zapewnić bliskiemu odpowiednią opiekę i sprawić, aby czuł się bezpiecznie. Dlatego też lekarze zwracają uwagę na stworzenie osobie chorej schematu dnia z uwzględnieniem m.in. stałych godzin jedzenia, które sprawią, że pacjent będzie spokojniejszy i nie będzie czuł się zagubiony. Choroba Alzheimera to duży sprawdzian dla całej rodziny. Warto zatem skorzystać z pomocy innych – w większości miast działają specjalne grupy wsparcia dla osób chorych na alzheimera oraz ich bliskich.

Małgorzata Filek

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót