Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Sterydy – czy powinniśmy unikać ich zażywania? Kiedy ich stosowanie jest niedopuszczalne?

Kilka słów o sterydach

Data publikacji: 6 czerwca 2016, 12:09
Sterydy to grupa organicznych związków chemicznych. Występują w przyrodzie zarówno w formie naturalnej, jak i sztucznej – wytwarzane w laboratoriach.

Zastosowanie sterydów

Już od lat 40. sterydy były stosowane w medycynie. Próbowano leczyć nimi wiele chorób, głównie tych mających podłoże genetyczne. Z czasem jednak zastąpiono je bezpieczniejszymi hormonami. Obecnie sterydów używa się w produkcji wielu antybiotyków. Pomimo tego, że ich stosowanie często powoduje efekty uboczne, są jedną z bardziej skutecznych terapii w wielu przypadkach chorób – zwłaszcza przy zakażeniu wirusowym.

Sterydy w sporcie? Wykluczone!

Większość z nas kojarzy sterydy z wybuchającymi, co jakiś czas, aferami dopingowymi. Niektórzy sportowcy korzystają z tych specyfików, aby zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość. Dzieje się tak dlatego, że sterydy przyspieszają dzielenie się komórek budujących tkanki ludzkie, chociażby mięśni. Nie jest to jednak w żadnym wypadku bezpieczne rozwiązanie, ponieważ efekty uboczne mogą okazać się tragiczne w skutkach.

Jak sami więc widzicie, sterydy mają swoje dobre i złe strony. Powinniśmy jednak korzystać z nich jedynie w przypadku chorób – w formie antybiotyków – przy równoczesnym zaleceniu i kontroli lekarza.

Paweł Karwowski

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.