Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Selen: pierwiastek śladowy ale ważny

Data publikacji: 6 września 2016, 16:43
Artykuł sponsorowany

Selen należy do pierwiastków śladowych, ale te mikrogramy są nam niezbędne do życia i zachowania pełni zdrowia. Dzienne zapotrzebowanie jest proporcjonalne do masy ciała, ok. 1 μg/kg, a więc określono je na 55 μg dla kobiet i 70 μg dla mężczyzn. Jednorazowa dawka nie powinna być większa niż 200 μg, a dawka toksyczna to już 600-700 μg. Różnica między dawką fizjologiczną a toksyczną jest więc mała. Uważa się, że dorosły człowiek powinien pobierać z pożywieniem taką dawkę, aby stężenie selenu w osoczu wynosiło ok. 100 μg/L, zapewnia to prawidłową aktywność selenoenzymów w organizmie. W krajach o glebach zasobnych w selen, dzienne spożycie selenu z dietą jest wyższe, np. w Kanadzie i USA 100-220 μg. Niestety w północnej Europie, na terenach gdzie sięgał lodowiec, selen został wypłukany z gleby. Na glebach ubogich w selen leży też Polska. Ilość pobieranego selenu przez mieszkańców Polski – 40 μg należy do najniższych w Europie. Wskazania do suplementacji ma prawie każdy dorosły mieszkaniec Polski.

Przeprowadzono kilkaset badań epidemiologicznych pokazujących, że niedobór selenu może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Natomiast podawanie selenu: zmniejsza ryzyko zawału serca oraz ryzyko niektórych rodzajów raka, wpływa na działanie systemu immunologicznego, zmniejsza dolegliwości reumatyczne, działa przeciwwirusowo (m.in. hamuje progresję wirusa HIV). Największe stężenie selenu jest w tarczycy, jest on niezbędny do syntezy hormonów, podobnie jak jod. Wrażliwość na zimno, sucha skóra, zmęczenie, zły metabolizm tłuszczów (tycie), pogorszenie sprawności umysłowej i depresyjne nastroje mogą być wskazaniem do sprawdzenia poziomu selenu. Osoby z niskim poziomem Se mają podwyższone ryzyko patologii w układzie krążenia; zawartość selenu w mięśniu sercowym jest niska w stanach przedzawałowych. Niedobór selenu w diecie ma wpływ na zachorowalność na różne typy raka. Niższy poziom selenu w organizmie to większe ryzyko nowotworu prostaty, sutka, płuc, okrężnicy i pęcherza. Mężczyźni potrzebują więcej selenu w organach służących do reprodukcji, dość duże stężenie Se stwierdzono w nasieniu. Suplementacja selenu (oraz witamin C, E, B12) zwiększa ruchliwość plemników i ich liczbę, poprawia sprawność seksualną.

Wskazania zdrowotne dla suplementów z selenem zostały zatwierdzone przez UE. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznała, że wystarczająco dobrze są udowodnione relacje pomiędzy spożyciem selenu a ochroną DNA, białek i lipidów przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, prawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego i tarczycy oraz spermatogenezą.

Jako źródło naturalnego selenu wykorzystywane są tradycyjnie uprawiane rośliny i hodowane zwierzęta. Do roślin bogatych w selen, należą: strączkowe, kapustne (brokuły, brukselka) oraz zboża, a także groch, fasola, grzyby, orzechy brazylijskie. Lepiej przyswajany jest selen z białka, a więc z mięsa, ryb i owoców morza.

Dobrym źródłem selenu w postaci selenometioniny są selenowane drożdże Saccharomyces cerevisiae, które charakteryzują się dużą łatwością akumulacji selenu. Kupując suplementy diety z selenem warto wybrać te od renomowanego producenta, który może zapewnić odpowiednią jakość oraz standaryzację.

 

Jak wybrać bezpieczny i skuteczny suplement selenu?

Wybierając suplement selenu powinniśmy kierować się nie tylko doborem odpowiedniej dawki, ale także formą w jakiej selen występuje. Na rynku dostępne są preparaty zawierające zarówno selen nieorganiczny, jak i organiczny. Musimy pamiętać, że jakość suplementów diety jest bardzo różna. Dla tej grupy produktów nie są wymagane kontrole dotyczące jakości oraz bezpieczeństwa, a ich prowadzenie jest wyłącznie dobrą wolą producenta. Podnosi to koszty produkcji i przekłada się na ostateczną cenę preparatu. Sięgając po suplement diety powinniśmy wybierać produkty takich producentów, którzy prowadzą dokumentację, kontrole oraz badania naukowe.
Jako dobry przykład wskazać można SelenoPrecise, drożdże selenowe duńskiej firmy Pharma Nord.

Surowiec SelenoPrecise dostępny na rynku w preparacie Bio-Selen z cynkiem cechuje się bardzo wysoką biodostępnością – 88,7% oraz bioretencją 74% (Buegel,2004), spełnia standardy bezpieczeństwa, a jego wysoką jakość potwierdzono w dużym badaniu klinicznym KiSel-10. Najnowsze badania suplementów selenu opublikowane w magazynie Food Chemistry dotyczące rynku polskiego wykazały, że część
z produktów nawet dwukrotnie przekracza deklarowaną na opakowaniu dawkę selenu,
a inne posiadają go w niewielkich ilościach. Tymczasem SelenoPrecise dzięki opatentowanej metodzie produkcji posiada stałą zawartość organicznych związków selenu i wysoki profil czystości, dzięki czemu posiada status surowca farmaceutycznego i często wykorzystywany jest do badań naukowych. Stosując go mamy pewność, że będziemy sobie pomagać, a nie szkodzić.

Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.