Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaRelacje w rodzinie

Rodzinne przysługi – jak wyznaczyć ich granice?

Jak nie nadużywać pomocy rodziny?

Data publikacji: 6 czerwca 2016, 15:05
Większość z nas często korzysta z pomocy najbliższych, nawet jeśli nie zawsze zdaje sobie z tego sprawy. Stołowanie się u rodziców, częste i niezapowiedziane podrzucanie dzieci do opieki, pożyczanie pieniędzy „na wieczne nieooddanie” to tylko kilka przykładów. Oczywiście pomoc rodzinna jest nieoceniona, tym bardziej zatem pilnujmy, by dla nikogo nie stała się przykrym obowiązkiem. Jakich zasad przestrzegać, by nie obciążać zbytnio rodziny, która nam pomaga? Spróbujmy przyjrzeć się tej kwestii.

Rodzinna pomoc – jak z niej korzystać?

Każdy z rodziców wie, że babcia, która chętnie zajmie się wnukami, jest prawdziwym skarbem. Jeśli dziadkowie są chętni do opieki, to oczywiście możemy korzystać z takiej pomocy. Przestrzegajmy jednak paru zasad. Po pierwsze, zawsze zapytajmy o to, czy babcia lub dziadek dysponują wolnym czasem oraz chęciami do opieki nad dziećmi. Po drugie, nie oczekujmy, że poza opieką  babcia również ugotuje obiad dla całej rodziny i przy okazji wyręczy nas w innych obowiązkach domowych. Pamiętajmy o tym, że gdybyśmy w tym celu zatrudnili obcą osobę, musielibyśmy jej za to zapłacić. Jeśli dziadkowie chętnie opiekują się wnukami, zrewanżujmy się im w sposób, który sprawi im największą przyjemność. Może to być wspólne wyjście do kina, zaproszenie na kolację do restauracji lub inna atrakcja, zgodna z upodobaniami bliskich. Nie zapominajmy też o tym, że rodzina ma prawo odmówić zaopiekowania się dziećmi i nie powinniśmy mieć o to do nikogo żalu.

Jakie są granice pomocy rodziny?

Nawet w najlepszej rodzinie nie można przekraczać pewnych granic. Jeśli pożyczyliśmy pieniądze, pamiętajmy by oddać je w terminie. Nie traktujmy też pomocy tak, jakby nam się należała, bowiem wynika ona tylko i wyłącznie z dobrej woli osoby, która postanowiła nas wesprzeć. Pamiętajmy też o zasadzie wzajemności – jeśli ktoś z rodziny nam pomoże, zrewanżujmy się, choć niekoniecznie w ten sam sposób. Wzajemne przysługi jeszcze bardziej zacieśnią więzy rodzinne i sprawią, że wszyscy będą mieli poczucie jedności.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.