Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład krwionośny

Profesjonalna kontrola ciśnienia krwi

Jak u lekarza, ale w domu

Data publikacji: 6 września 2016, 15:14
Artykuł sponsorowany.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli aparatów do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Główna i najważniejsza różnica między nimi to metoda wykonywania badania. Pomiar ciśnienia metodą oscylometryczną polega na napełnieniu powietrzem mankietu i zaciśnięciu tętnicy w ramieniu lub nadgarstku, zarejestrowaniu zmian ciśnienia w mankiecie podczas powolnego upuszczania z niego  powietrza. Urządzenie rejestruje fluktuacje ścian tętnicy, powstające kiedy krew zaczyna przepływać przez tętnicę. Fluktuacje te, zwane też oscylacjami, są początkowo silniejsze, malejąc i ustając całkowicie, kiedy krew ponownie przepływa przez naczynia krwionośne. Ciśnienie skurczowe i rozkurczowe jest obliczane z typowego wykresu oscylacji przy użyciu algorytmu. 

Metoda osłuchowa zaś polega na osłuchiwaniu szmerów (tonów bicia serca) występujących na skutek zmian warunków przepływu krwi, podczas zmian działającego z zewnątrz ciśnienia uciskającego tętnicę. Do badania tą metodą potrzebny jest stetoskop bądź nowoczesny ciśnieniomierz wyposażony w mikrofon medyczny. Ta metoda uznawana jest, (i najczęściej stosowana), przez lekarzy jako wysoce precyzyjna. Pacjenci z nadciśnieniem i wszelkimi rodzajami zaburzeń rytmu pracy serca (arytmią, migotaniem przedsionków) są diagnozowani właśnie ciśnieniomierzami pracującymi w oparciu o metodę osłuchową.

 Podejmując decyzję o zakupie ciśnieniomierza, często kierujemy się głównie ceną urządzenia i naszym budżetem domowym. Warto jednak poświęcić czas na analizę modeli dostępnych w aptekach i ich cech. Ciśnieniomierz ma nam służyć przez dłuższy czas, a jego dokładność ma ogromny wpływ na ocenę zdrowia przez nas i lekarza i  bardzo często na przepisywaną farmakoterapię.

Obecnie na rynku dostępny jest aparat, wykorzystujący do pomiaru ciśnienia zarówno metodę oscylometryczną, jak i osłuchową.  To ciśnieniomierz Tensoval duo control firmy Hartmann, jedyny tego typu aparat, który posiada mikrofon w urządzeniu. Dzięki temu, pacjent może uzyskać wynik pomiaru tą samą metodą, wykorzystywaną w gabinetach lekarskich, dodatkowo samodzielnie, bez pośpiechu i stresu, w zaciszu swojego domu.

Tensoval duo control zapewnia precyzyjne wyniki ciśnienia, także w przypadku pacjentów z arytmią serca. Arytmia u pacjentów może prowadzić do błędnych odczytów. U pacjentów z arytmią pomiar ciśnieniomierzem pracującym wyłącznie w oparciu o metodę oscylometryczną może czasami prowadzić do błędnych odczytów. Dzięki zastosowaniu podwójnej techniki pomiaru, Tensoval duo control zapewnia wiarygodne wyniki ciśnienia także pacjentom z wszelkimi zaburzeniami rytmu serca.

Aparat jest wyjątkowo prosty w obsłudze. Duże przyciski, intuicyjne menu
i przejrzysty wyświetlacz pozwalają na bardzo szybką naukę obsługi tego urządzenia.

Wizyta u lekarza wiąże się często ze stresem i pośpiechem co może zakłócić badanie i wskazać nieprawidłowe wyniki. Dlatego jeżeli zależy nam na precyzyjnej kontroli ciśnienia wykonanej w domowych warunkach warto się zastanowić nad zakupem właśnie takiego urządzenia.

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.