Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Mój partner ma dzieci z poprzedniego związku – co dalej?

Bycie macochą nie musi być złe Dowiedz się, o czym musisz pamiętać, gdy Twó partner posiada dziecko z poprzedniego związku

Data publikacji: 29 stycznia 2016, 09:58
Rodziny zrekonstruowane czy też patchworkowe to coraz częstsze zjawisko. W związku z tym coraz więcej osób musi stawać przed wyzwaniem ułożenia sobie relacji z dziećmi partnera z poprzedniego związku. Jaka strategia będzie najskuteczniejsza? Czy lepiej jest za wszelką cenę wychodzić z inicjatywą, czy też poczekać na rozwój wypadków?
dziecko partnera z poprzedniego związku - jak być dobrą macochą - porady

Jak być dobrą macochą/dobrym ojczymem

Chyba wszyscy mamy w pamięci wizerunki złych macoch, które masowo występowały w bajkach opowiadanych nam w dzieciństwie. Tymczasem w większości przypadków kolejni partnerzy matki czy ojca chcą dobrych relacji z dziećmi z ich poprzednich związków. Jeśli zaliczasz się do tej grupy to powinieneś/aś pamiętać o kilku zasadach postępowania z dziećmi partnera lub partnerki. Przede wszystkim uświadom sobie, że twoim zadaniem nie jest stanie się nową lepszą matką czy ojcem dla dzieci partnera. Mają już one (lub miały) oboje rodziców i w naturalny sposób są do nich przywiązane, a w najgorszym razie zachowują lojalność wobec nich. Z wyjątkiem takich sytuacji, jak ta, w której pierwszy mąż twojej partnerki był naprawdę złym ojcem i partnerem to raczej mało prawdopodobne, że będziesz dla jej dzieci lepszym tatusiem niż ten prawdziwy. Nie ma sensu próbować tego zmienić. Zamiast tego skoncentruj się na budowaniu z dzieckiem partnera relacji innej, lepszej jakości.

Kontakty z dziećmi z poprzedniego związku – najczęstsze problemy

rozwód rodziców a dzieckoDzieci bywają różne, dotyczy to oczywiście także dzieci partnera z poprzedniego związku. Niektóre są otwarte i przyjazne, inne zamknięte w sobie i wrogo nastawione. Nie należy ich za to winić. Rozpad związku rodziców czy śmierć jednego z nich to z pewnością były dla dzieci traumatyczne doświadczenia. Możliwe, że nie do końca pogodziły się z tym, że rodzice nie są już razem, a fakt, że ojciec czy matka przyprowadzają do domu nowego partnera to znak, że powrót do poprzedniego związku jest coraz mniej prawdopodobny. W takiej sytuacji nie należy próbować wkupić się w łaski dzieci partnera za wszelką cenę. Wskazany będzie raczej przyjazny dystans i stopniowe poznawanie się z dzieckiem. Z pewnością lepiej dla niego będzie, jeśli dacie mu z partnerem szanse na oswojenie się z nową sytuacją. Zacznijcie od małych kroków: niech partner czy partnerka najpierw wyjaśni dziecku, że wchodzi w nowy związek, później możecie przejść do krótkich spotkań, takich jak wspólny spacer czy zjedzenie razem posiłku.

Czy można być idealnym rodzicem?

Odpowiedź jest dość prosta – jest to praktycznie niemożliwe, bez względu na to, czy chodzi o nasze biologiczne dzieci, czy o dzieci partnera. Nie oznacza to, że nie powinniśmy się starać być jak najlepszymi rodzicami, ale dążenie do niedoścignionego ideału może rodzić tylko frustrację. Znacznie lepsze i bardziej realistyczne jest dążenie do bycia po prostu wystarczająco dobrym rodzicem. Dotyczy to w tym samym stopniu macoch, jak i ojczymów, którzy niejednokrotnie stawiają sobie jeszcze wyższe wymagania i czasem traktują dzieci z poprzedniego związku partnera lepiej niż swoje własne. Pamiętaj, że choć na początku nie powinieneś/aś zbytnio ingerować w dotychczasowe przyzwyczajenie dzieci, to w miarę rozwoju relacji będziecie musieli wypracować z partnerem czy partnerką wspólny model wychowawczy, w którym też będziesz mieć swój udział.

Dziecko partnera z poprzedniego związku – wróg czy sprzymierzeniec

walka o dziecko po rozwodzieNiektórzy uważają, że związek z daną osobą nie oznacza automatycznie związania się z jej rodziną. Choć w wielu przypadkach może się to okazać słuszne, z pewnością nie dotyczy dzieci z poprzedniego związku. Jeżeli myślimy poważnie o życiu we dwoje i o wspólnym zamieszkaniu z partnerem, który ma dzieci, nie będzie możliwości uniknięcia kontaktu z nimi. Ważne, by starać się stworzyć z dzieckiem taką relację, która będzie najlepsza dla obu stron. Nie należy na siłę starać się zbliżyć do dziecka, które tego nie chce, ani starać się wzbudzić w sobie miłości, jeżeli jej nie czujemy. Nie warto też za wszelką cenę usiłować wkupić się w łaski dzieci partnera, szczególnie po to, by zyskać jego względy, bo dzieci szybko to zauważą i mogą stracić dla nas szacunek. W tworzeniu takiej relacji warto postawić na szczerość. Na początku w zupełności wystarczy, jeśli relacje z dzieckiem partnera będą poprawne. Z czasem może rozwinie się z nich głębsza więź. 

Aleksandra Dudra

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.