Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaRelacje w rodzinie

Mąż uzależniony od gier – jak sobie radzić?

Kiedy granie w gry video zamienia się w uzależnienie

Data publikacji: 23 sierpnia 2017, 10:00
W dzisiejszych czasach już prawie każdy korzysta z komputera i urządzeń mobilnych. Technologia pomaga w wyszukiwaniu przydatnych informacji, pracy i odstresowaniu się. Momenty relaksu i zanurzenia się w cyfrowym świecie kuszą użytkowników w każdym wieku. Jak rozpoznać objawy uzależnienia od komputera u partnera?

Uzależnienie od gier – choroba cywilizacyjna

Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała uzależnienie od gier i komputera do listy chorób cywilizacyjnych. Często nie jest to problem pojedynczych osób, ale całych rodzin. Definiowane jest jako chorobliwe używanie komputera i internetu, które istotnie wpływa na życie chorego. Dotyczy nie tylko dzieci i młodzieżycoraz częściej na chorobę zapadają także dorośli, także ci posiadający rodziny.

Utrata kontroli nad czasem spędzanym przed monitorem

Godziny spędzone przed komputerem często przepływają choremu przez palce, podczas gdy życie rodzinne wymaga od niego stałej obecności. Często żony nie klasyfikują zachowania mężów jako czegoś wymagającego leczenia. Nie wiedzą, czy uzależnienie od gier to już choroba, ponieważ od innych uzależnień odróżnia je to, że chorzy często zauważają obecność problemu i sami odczuwają nawarstwiające się trudności w codziennym funkcjonowaniu, wynikające ze spędzania czasu w wirtualnej rzeczywistości. Próbują walczyć z nałogiem, a wahania nastroju związane z aktywnością online lub jej ograniczeniem często rodzą konflikty.

Objawy uzależnienia od gier

Oprócz charakterystycznych wahań nastrojów uzależnieni od komputera cierpią często na inne objawy tej choroby. Zbyt częste granie na komputerze to tylko ogólny opis uzależnienia. Szczegółowe objawy to na przykład rozdrażnienie, separowanie się od bliskich, chwiejny nastrój, problemy z zasypianiem i bezsenność, niski poziom koncentracji, zaniedbywanie obowiązków kosztem czasu spędzonego przed komputerem. Dla chorych relacje wirtualne stają się często ważniejsze od realnych, także tych z bliskimi. Kolejną charakterystyczną cechą jest to, że w chwili, gdy osoba uzależniona nie może skorzystać z technologii, wciąż myśli o tym, co będzie robić, gdy będzie miała dostęp do komputera. Wspólny dla wszystkich uzależnień jest też aspekt finansowy – wydawanie pieniędzy na coraz to nowsze gry i akcesoria do gier lub wyposażenie postaci (tzw. awatarów), które znacząco wpływa na budżet, jest jednym z najpoważniejszych sygnałów alarmowych.

Jak rozpoznać uzależnienie? Jak z nim walczyć?

Jak leczyć uzależnienie od gier komputerowych i korzystania z technologii, pozostając w związku z chorym? Chociaż tak jak w przypadku innych uzależnień, to zwykle otoczenie pierwsze zauważa zmiany w zachowaniu chorego, uzależnieni od komputera często wiedzą, że zaniedbują obowiązki rodzinne. To trudne, jednak zamiast wszczynać kolejne konflikty, warto stanowczo przedstawić propozycję profesjonalnej terapii. Leczenie jest trudne z uwagi z uwagi na fakt, iż technologia dzisiejszych czasach jest wszechobecna. Czasem konieczna jest terapia farmakologiczna. Nieocenione jest wsparcie, także ze strony dzieci, chociaż to skomplikowane, ponieważ najmłodsi są często fanami tabletów, komputerów i smartfonów. Chory powinien też czuć się bezpiecznie – wprowadzanie atmosfery osaczenia i sprawdzanie go na każdym kroku tylko zaogni atmosferę. Pomocne będzie spędzanie czasu poza domem, z dziećmi, a także randki we dwoje.

Czytaj więcej w temacie: Top 5 najlepszych planszówek dla całej rodziny

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.