Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Masaż, który uwodzi

Rozluźnienie mięśni poprzez odprężający masaż

Data publikacji: 18 sierpnia 2016, 14:48
Naukowcy twierdzą, że dotyk jest nam niezbędny nie tylko do tego, by się rozwijać, ale również po to, żeby… żyć. Ponoć, by przeżyć, wystarczy być dotykanym 4 razy dziennie, by być zdrowym – 8 razy, a żeby rozwój był prawidłowy – 12 razy. Dotykanie, szczególnie przez bliską osobę sprawia, że wydziela się oksytocyna, hormon szczęścia odpowiadający również za pogłębianie więzi. Nic zatem dziwnego, że wzajemny masaż wpływa pozytywnie na samopoczucie, odpręża, relaksuje i zbliża!

Wpływ masażu na organizm

Masaż zaczyna się od wykonywania posuwistych ruchów w kierunku serca. Tzw. głaskanie ma na celu przyzwyczajenie osoby masowanej do dotyku terapeuty lub osoby masującej. Wyróżnia się dwa rodzaje głaskania: powierzchowne, czyli powolne i rytmiczne oraz głębokie, bardziej dynamiczne i o większej sile nacisku. Pod wpływem tych ruchów ciało stopniowo się rozgrzewa, skóra nabiera różowego koloru, a przez to, że krew zaczyna intensywniej przepływać przez tkanki i je odżywiać, staje się lepiej ukrwione. Nastrój po masażu ulega poprawie, siły zostają zregenerowane, a masowana osoba rozluźnia się i odpoczywa. Mięśnie są mniej napięte, lepiej dotlenione, bardziej elastyczne i sprężyste, a serce bije miarowo i spokojnie. Przy masażach wykonywanych regularnie ciało z czasem się wysmukla, bo zmniejszeniu ulega tkanka tłuszczowa, a krew i limfa przepływa szybciej.

Leczenie poprzez masaż

Ogólne zrelaksowanie samo w sobie jest już lecznicze, gdyż przynosi ulgę przy bólach i napięciach mięśni spowodowanych czynnikami somatycznymi oraz psychicznymi. W ten sposób przyczynia się do ogólnej poprawy zdrowia psychosomatycznego. Masaż relaksujący jest bezpieczny, można go robić samemu w domu, bywa też cennym urozmaiceniem w życiu intymnym związków. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że masaż pogłębia więzi rodzinne i uczuciowe. Jest bowiem wyrazem empatii wobec osoby, którą masujemy i która nas masuje. Sprawia, że osoba, która poddaje się zabiegowi, czuje się otaczana troską. To dla niej czytelny sygnał, że zauważamy ją, cenimy i kochamy. Dotyk drugiej osoby ma duże znaczenie dla poczucia wzajemnej więzi, a co więcej, przyczynia się też do większej samoakceptacji i poczucia własnej wartości.

Iwona Wróblak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.