Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieWydarzenia

Mam zespół nieszczelnego jelita. I co dalej?

Pod patronatem Rodziny Zdrowia!

Data publikacji: 30 listopada 2018, 10:50
Zespół nieszczelnego jelita jest coraz częstszą przyczyną wielu chorób autoimmunologicznych. Niestety, nie wszyscy lekarze przyjmują do wiadomości, że taki syndrom istnieje. Można jednak leczyć go skutecznie dietą i w ten sposób równie skutecznie mu zapobiegać. Czym jest ten zespół? W jaki sposób go pokonać?

Spis treści:

W Polsce istnieje jak dotąd jedyny kompletny poradnik dotyczący problemu nieszczelnego jelita, wnikliwie analizujący ten problem. To książka dietoterapeutów Makoto Trottera oraz Douga Cooka, którzy od wielu lat zajmują się leczeniem chorób jelitowych. Opracowane przez nich kompendium wiedzy uświadamia, jak wielkim problemem może być niewykryty i nieleczony zespół nieszczelnego jelita, odpowiedzialny m.in. za takie choroby, jak Hashimoto. Rodzina Zdrowia jest oficjalnym patronem medialnym tego wydawnictwa. 

Co to jest?

O zespole nieszczelnego jelita dietetycy mówią często, ale wielu Polakom nie kojarzy się z niczym konkretnym. Ot, dość nieprzyjemne w brzmieniu zjawisko. Na czym zatem polega ten problem? Zespół nieszczelnego jelita wiąże się z niewłaściwym funkcjonowaniem filtra pomiędzy żołądkiem a jelitem cienkim. Wyściółka jelita powinna być jednolita. Tworzy w ten sposób naturalną barierę, która nie pozwala przedostać się szkodliwym substancjom do krwioobiegu. Jeśli jelito jest nieszczelne toksyny przenikają przez ściankę między komórkami, zatruwając organizm.

Stany zapalne, pojawiające się w przypadku, gdy zespół nieszczelnego jelita jest nieleczony, mogą prowadzić do wielu poważnych chorób. Przede wszystkim problem ze szczelnością jelita powoduje choroby autoimmunologiczne, takie jak Hashimoto, Leśniowskiego-Crohna czy stwardnienie rozsiane. Ponadto nieszczelne jelito może powodować artretyzm, choroby skórne czy zespół jelita drażliwego.

Zespół nieszczelnego jelita jest tym bardziej niebezpieczny, że nie zawsze możemy w jego przypadku liczyć na pomoc lekarza. Nie wszyscy bowiem traktują go poważnie. A szkoda, bo badania kontrolne w tym przypadku są kosztowne, a pacjent nierzadko może liczyć jedynie na siebie.

Co robić?

Czerwona lampka, że masz kłopot z jelitami powinna się zapalić już wtedy, gdy zmagasz się z problemami trawiennymi, częstą biegunką, zatwardzeniami, ogólnym złym samopoczuciem i bezsennością. Co możesz zrobić, by przekonać się czy twoje jelito jest szczelne? Jednym z najtańszych i nieinwazyjnych sposobów jest tzw. test buraczkowy. Wypij około 1 litr soku z buraków. Powinien to być napój świeżo wyciskany lub kupiony w sklepie, ale jednodniowy. Obserwuj pierwszy mocz, oddawany po wypiciu soku. Jeśli jego kolor będzie czerwony – może to świadczyć o nieszczelności jelit.

Test buraczkowy powinien stanowić dla ciebie impuls, że powinieneś zadbać o higienę swoich jelit. Jeśli wynik potwierdzi zagrożenie zespołem nieszczelnego jelita, powinieneś natychmiast udać się do dobrego lekarza. Ten zleci ci odpowiednie badania. Jeśli podejrzenia potwierdzą się, warto nie tylko zastosować się do medycznych zaleceń, ale także podjąć leczenie metodami naturalnymi, a przede wszystkim dietą. – W zależności od zaawansowania problemu, dobrze jest stosować różne rodzaje diety – twierdzi Doug Cook, współautor pierwszego na polskim rynku poradnika „Zespół nieszczelnego jelita”.

Zdaniem drugiego autora tego kompendium wiedzy, istotne jest przede wszystkim wyłączenie z diety kilku składników, które źle wpływają na kondycję naszych jelit. – To przede wszystkim kofeina, ale także dania dobrze doprawione ostrymi przyprawami – podpowiada Makoto Trotter.

Jelita to twój „drugi mózg”

Trotter i Cook zgodnie potwierdzają, że sam zespół nieszczelnego jelita to sygnał, by zadbać o siebie. Popularne wśród dietetyków twierdzenie, że jelito to „drugi mózg” nie jest żadnym oklepanym zwrotem, ale ma swoje uzasadnienie medyczne. – Tak, jak mózg komunikuje się z jelitem i wpływa na jego działanie, tak jelito oddziałuje na pracę mózgu – tłumaczy Trotter. Doug Cook z kolei wyjaśnia, iż jelito posiada własną sieć nerwów, odpowiadającą za kontrolę jelita w osi jelito-mózg. – Składa się on ze stu milionów neuronów! To więcej niż w rdzeniu kręgowym – ocenia. – Potwierdza to ogromną ilość i złożoność informacji wysyłanych do i z układu pokarmowego – dodaje.

Problemy z jelitami zawsze oddziałują więc na nasze samopoczucie, co odbija się także na codziennym funkcjonowaniu. Niektórzy lekarze twierdzą nawet, że stany depresyjne mogą być powodowane kiepską kondycją jelit. Zespół nieszczelnego jelita jest jednym z coraz częstszych problemów zdrowotnych, powodujących groźne stany zapalne. Warto już teraz sprawdzić, czy twoje jelita są na pewno w dobrej formie.

Tekst powstał w oparciu o książkę Makoto Trottera i Douga Cooka, Zespół nieszczelnego jelita, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Esprit pod patronatem medialnym portalu Rodzina Zdrowia. To pierwszy w Polsce kompletny poradnik dotyczący tego zespołu chorobowego.  

Dowiedz się więcej o „Zespole Nieszczelnego Jelita” i kup książkę: http://bit.ly/2Q7ehwY

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.