Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaSzkoła

Korepetycje dla dzieci – czy są konieczne?

Co dają dzieciom korepetycje i czy warto w nie zainwestować?

Data publikacji: 28 września 2017, 04:00
W teorii korepetycje umożliwiają uczniowi zdobycie dodatkowej wiedzy lub pomagają w opanowaniu trudniejszego materiału. Wiele zależy od nauczyciela – jaki powinien być dobry korepetytor? Co dają korepetycje w praktyce?

Kiedy zdecydować się na korepetycje?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy korepetycje są potrzebne. Na początku zdiagnozujmy problem – trzeba zastanowić się, co tak naprawdę kryje się za trudnościami w nauce danego przedmiotu. Być może jest to zwyczajne lenistwo – dziecko nie poświęca zbyt wiele czasu na naukę, ponieważ woli spędzać go z rówieśnikami bądź przed komputerem. Wówczas inwestycja w korepetycje nie przyniesie pożądanych efektów. Najlepiej porozmawiać z pociechą, przy okazji wyjaśniając, dlaczego znajomość zasad matematyki czy języka angielskiego jest ważna. Możemy też omówić wspólnie z córką bądź synem plan działania – ustalmy, ile czasu w tygodniu jest w stanie poświęcić na opanowanie materiału. Jeśli to możliwe, zaoferujmy pomoc. W sytuacji, gdy braki w wiedzy są poważne, a my nie potrafimy pomóc, dobry korepetytor pomoże nadrobić zaległości.

Nierzadko uczęszczanie na zajęcia, a nawet samo przebywanie w szkole wywołuje bardzo silny i paraliżujący stres, który powoduje, że dziecko ma problemy ze zrozumieniem treści przekazywanych na lekcji. Wtedy warto porozmawiać z psychologiem lub pedagogiem szkolnym – dowiemy się, jak wzmocnić w dziecku poczucie pewności siebie. Z pewnością pomogą mu także spotkania ze specjalistą, z którym popracuje nad radzeniem sobie ze stresem i nieprzyjemnymi emocjami. Z pomocą może też przyjść wyrozumiały i życzliwy korepetytor. Co więcej, zdobycie wiedzy i nadrobienie zaległości wzmacniają również samoocenę dziecka.

Czytaj więcej w temacie: Szybkie i skuteczne nauki języka angielskiego

Co dają korepetycje?

Po pierwsze, dobry korepetytor dostosuje tempo zajęć do poziomu ucznia. Po drugie, nie wystawia on ocen, więc atmosfera takich spotkań jest po prostu swobodniejsza i mniej stresująca. Po trzecie, przez 45 lub 60 minut (tyle zazwyczaj trwają korepetycje) może skupić się na materiale, który sprawia dziecku trudność – nie ma poczucia, że nie zrealizował materiału czy zaplanowanego scenariusza lekcji. Indywidualne zajęcia z nauczycielem uczą też systematyczności i motywują do nauki – dziecko wie, że jego postępy lub ich brak zostaną dostrzeżone oraz zaczyna rozumieć, że regularna praca przynosi efekty. Oczywiście niezwykle ważna jest sama osoba korepetytora – oprócz cierpliwości, niekiedy anielskiej, i odpowiedniej wiedzy, powinien charakteryzować się także terminowością i rzetelnością. Przed rozpoczęciem korepetycji możemy zapytać go o wykształcenie oraz sposób, w jaki pracuje. Dowiedzmy się, czy wcześniej uczył dzieci w wieku naszej pociechy.

Czy korepetycje to wstyd?

Choć pytanie to wydaje się nieco dziwne, to niestety wielu rodziców ukrywa fakt, że ich dziecko uczęszcza na zajęcia wyrównujące jego poziom. Oczywiście, to niewłaściwe podejście – pamiętajmy, że dzieci są dobrymi obserwatorami. Jeśli zauważą, że próbujemy ten fakt skrzętnie ukryć, poczują się gorsze od innych i nabiorą przeświadczenia, że nas zawiodły.

Ile kosztują korepetycje?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie – stawka zależy od doświadczenia nauczyciela i miejscowości. Ceny wahają się od 25 do 100 zł za godzinę lekcyjną. Za korepetycje u pedagoga pracującego w szkole od kilku lat zapłacimy od 40 do 50 zł. Jeśli ta kwota przekracza nasze możliwości finansowe, to możemy poszukać korepetytora wśród studentów – ta grupa często wybiera właśnie taki sposób zarobkowania. Nie zrażajmy się brakiem doświadczenia – często zapał młodych osób, które chcą zostać nauczycielami, udziela się także ich pierwszym uczniom.

Czytaj więcej w temacie: Planowanie domowego budżetu

Kiedy nie decydować się na korepetycje?

Jeśli pociecha nie ma problemów z nauką, a my chcemy, aby wiedziała więcej od koleżanek i kolegów z klasy i była „do przodu” z materiałem, to warto zastanowić się nad zasadnością korepetycji. Dlaczego? Dziecko, które wcześniej opanuje materiał z określonego przedmiotu, będzie odczuwało na lekcji nudę – w efekcie dojdzie do wniosku, że nauka jest nużąca. Nie powinniśmy też zmuszać do korepetycji, odnosi to rzecz jasna odwrotny skutek. Lepiej zastanowić się i porozmawiać o przyczynach tej niechęci.

Czytaj więcej w temacie: Jak zainteresować dziecko nauką?

Katarzyna Lewińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.