Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaRelacje w rodzinie

Kiedy marzenia o dziecku legną w gruzach

Jeśli nie możecie mieć dzieci, czy nadal jesteście rodziną?

Data publikacji: 2 maja 2016, 11:56
Jesteście ze sobą od kilku lat, szczęśliwi, wciąż zakochani i pełni planów na przyszłość. Od półtora roku staracie się o dziecko, ale upragniony potomek nie nadchodzi. Na wszelki wypadek postanawiacie zrobić badania na płodność, w tym celu udajecie się do lekarza. Diagnoza brzmi jak wyrok – nie będziecie mogli mieć dzieci, ponieważ jedno z Was jest bezpłodne. Wasze wyobrażenia o wspólnej przyszłości walą się w gruzy. Wśród wielu myśli pojawia się to jedno – co dalej z waszym związkiem?

Czy związek wciąż ma sens?

To pytanie, które z pewnością partnerzy muszą zadać i odpowiedzieć sobie na nie sami . Kryzys, wynikający ze zdobytej wiedzy o niepłodności jednego z nich jest nieunikniony – może pojawić się stres, frustracja, żal, nawet stan depresyjny. Należy jednak pamiętać, by w żadnym wypadku nie obwiniać osoby, u której stwierdzono bezpłodność. To bowiem w konsekwencji mogłoby doprowadzić do rychłego rozpadu związku. Dla pary jest to czas próby, podczas której oboje mogą obrać różne strategie działania. W zależności od tego, co uznają w swoim związku za najważniejsze, mogą z tego wyjść silniejsi albo całkowicie pokonani. Ważne okażą się rozmowy o dalszej przyszłości, o ich wyobrażeniach, pragnieniach i celach. Warto również, by zgłosili się do poradni psychologicznej. Chociaż dla obojga będzie to nowa sytuacja, tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, by również w niej wspólnie się odnaleźli – odkryli się na nowo i otworzyli kolejny, szczęśliwy etap swojego związku.

Razem ku przyszłości

Jeżeli para, w której u jednego z partnerów stwierdzono niepłodność, będzie uważać się za rodzinę, to nią będzie i żadne przeciwności nie zmienią tego stanu rzeczy. Ważne, by miała również świadomość, że istnieje dziś wiele metod leczenia niepłodności, w tym zapłodnienie in vitro, którym zajmują się wyspecjalizowane kliniki w całej Polsce. Partnerzy mogą również zdecydować się na adopcję, ale tylko wtedy, gdy całkowicie pogodzili się już z tym, że nie będą mieli biologicznego potomstwa. Taką decyzję muszą podjąć w pełni świadomie, tylko wtedy bowiem będą zdolni pokochać adoptowane dziecko takim, jakie jest.

Adam Trzeciak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.