Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaRelacje w rodzinie

Jak dobrze wypaść na spotkaniu z rodzicami partnera?

Pierwsze spotkanie z rodzicami dziewczyny lub chłopaka

Data publikacji: 1 grudnia 2016, 02:38
Moment poznania rodziców partnera czy partnerki często jest bardzo stresujący – mamy przecież tylko jedną szansę wywrzeć dobre wrażenie i zdobyć ich przychylność. Jak sobie poradzić ze strachem przed wpadką podczas pierwszego spotkania z rodzicami dziewczyny czy chłopaka?

Przewodnik po pierwszym spotkaniu z rodzicami partnera

Zanim wyjdziemy na spotkanie z rodzicami ukochanego lub ukochanej, zastanówmy się, co o nich wiemy. Dowiedzmy się jak najwięcej o nich samych (jak mają na imię, czym się zajmują, co lubią robić w wolnym czasie itd.) i o domu, z którego pochodzi nasza sympatia. Czy jej rodzice są wciąż razem, w jakich relacjach pozostają? Czy nasz partner lub partnerka ma rodzeństwo, a jeśli tak, to w jakim wieku? Poznanie tych domowych spraw sprawi, że idąc na spotkanie będziemy dobrze przygotowani i dzięki temu – spokojniejsi.

Pierwsze spotkanie z rodzicami dziewczyny – bądźmy przygotowani!

Warto pamiętać, że do spotkania może dojść niespodziewanie i przypadkowo (np. gdy partner podjeżdża pod dom swojej sympatii, by zabrać ją na randkę). Nawet jeśli takie spotkanie z rodzicami dziewczyny będzie trwało krótko i przebiegnie w nieformalnej atmosferze, warto pamiętać, że jest niezmiernie ważne. Nie należy takiego spotkania unikać – lepiej wejść i się przywitać, starając się być uprzejmym i grzecznym. Można też rozpocząć krótką rozmowę na neutralny temat – na pewno pomoże to przełamać pierwsze lody.

Pierwsze spotkanie z rodzicami chłopaka – czy polubi nas jego matka?

Przed poznaniem rodziców partnera często obawiamy się tego, że nie zostaniemy zaakceptowani. Jest na to jednak kilka sprawdzonych sposobów, choć przede wszystkim musimy pamiętać, by nie udawać innych, niż jesteśmy naprawdę – na dłuższą metę nie przyniesie to bowiem dobrych rezultatów, a kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw. Pamiętajmy jednak, że warto odrobinę dostosować swój wygląd tego dnia do tego, z kim mamy się spotkać – krótka spódniczka i mocny makijaż, choć uwielbiane przez naszego partnera, niekoniecznie mogą się spodobać jego rodzicom. Nawet jeśli wolelibyśmy ubrać się inaczej, tym razem lepiej dostosować strój i makijaż pod gust przyszłych teściów.

Kwiaty, czekoladki czy wino – a może jednak nic?

Kwestia wręczania prezentu dla przyszłych rodziców może spędzać sen z powiek. Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć ze sobą podarunek, gdy idzie się na formalne spotkanie. Jeśli spotkanie odbywa się w domu, dobrym pomysłem jest przyniesienie przygotowanej przez siebie potrawy. Z kolei, gdy jesteśmy umówieni w restauracji, stosowne jest wręczenie kwiatów lub czekoladek. Przed wyborem alkoholu na prezent lepiej wcześniej zaczerpnąć rady partnera, by uniknąć niezręcznej sytuacji wręczenia butelki dobrego trunku abstynentowi lub laikowi, który np. zupełnie się nie zna na winie.

Gdzie i jak, czyli o czym pamiętać

Jeśli chodzi o miejsce pierwszego spotkania z rodzicami, jego wybór warto zostawić rodzicom partnera (zapytani, możemy jednak zaproponować „neutralny grunt”, np. nieformalną kawiarnię). Niezależnie, gdzie odbędzie się spotkanie, zawsze musimy punktualnie przybyć na miejsce. Jeśli zaproszono nas na obiad, pamiętajmy, by zwracać uwagę na dobre maniery i pochwalić podane dania. Starajmy się nie dominować rozmowy – raczej słuchajmy tego, co mówią inni. Nie poruszajmy też tematów, które mogą być niezręczne (polityka, religia itd.). Jeśli zostaniemy spytani o jakąś drażliwą kwestię (np. ślub czy dzieci), zachowajmy spokój – możemy odpowiedzieć dyplomatycznie lub poratować się żartem, który rozluźni atmosferę.

Na koniec pamiętajmy, że takie spotkanie jest stresujące dla wszystkich uczestników. Warto podejść do niego na luzie i z uśmiechem, bo przecież wszystkim zależy, aby się udało.

Barbara Szyszko

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.