Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Czy sportowe odżywki są zdrowe?

Konsekwencje nadmiernego spożycia suplementów diety

Data publikacji: 6 czerwca 2016, 12:00
W dzisiejszych czasach coraz częściej sięgamy po suplementy diety. Wśród osób aktywnie spędzających czas, popularne są odżywki sportowe. Czy na pewno są zdrowe?

Mnogość wyboru

W internecie jest wiele sklepów, które oferują szeroki asortyment odżywek dla sportowców. Wśród popularnych aminokwasów (BCAA), mieszanek białkowo-węglowodanowych, są też suplementy diety w postaci witamin, napojów i innych tego typu produktów, które przydadzą się w uzyskaniu wymarzonych rezultatów. Mają m.in. pomóc w walce z niechcianym tłuszczem (reduktory tłuszczu, termogeniki), zwiększyć wytrzymałość mięśni i poprawić wydajność oraz wydolność naszego organizmu.

Po co i dla kogo?

Odżywki sportowe mają dostarczać organizmowi dodatkowej dawki potrzebnych mikro- i makroelementów, witamin i minerałów. Szczególnie przydatne są osobom aktywnie uprawiającym sport i zawodowym sportowcom. Codzienna dieta nie zawsze pokrywa zapotrzebowanie na odpowiednią ilość kalorii oraz ważne składniki, które odbudowują mięśnie po intensywnym wysiłku. Preparaty te mają za zadanie ułatwić regenerację oraz powrót do formy. Niektóre suplementy diety są dedykowane polepszeniu oczekiwanych wyników sportowych.

Uwaga na powikłania!

Odżywki dla sportowców nie przepisują lekarze, dostępne są w dedykowanych sklepach. Często, stosowane bez uzasadnionego zapotrzebowania, prowadzą do powikłań zdrowotnych. Na początku mogą to być bóle brzucha, wymioty, biegunka. Nadmierne spożycie suplementów diety może doprowadzić do hiperwitaminozy. Dowiedziono też, że u osób, które na własną rękę połykają hurtowe ilości tych substancji, zwiększa się ryzyko zwału, udaru, a także nowotworów złośliwych. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem odżywek skonsultować potrzebę ich użycia z lekarzem i przestrzegać zaleceń opisanych na opakowaniu.

Weronika Świerzewska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.