Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Czy sport może pomóc w depresji?

Zbawienny wpływ wysiłku fizycznego na nasze zdrowie

Data publikacji: 6 czerwca 2016, 13:42
Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba chorych na depresję co roku wzrasta. Sposobów na walkę z tą chorobą jest wiele, lecz nie wszystkie są skuteczne. Po różnego rodzaju leki powinniśmy sięgać w ostateczności. Znacznie lepiej, sprawdzi się dobra dieta oraz… sport. Czy wysiłek fizyczny rzeczywiście może pomóc w walce z depresją?

Zalety uprawiania sportu

O tym, że sport to zdrowie, słyszeliśmy z pewnością nie raz. Najczęściej, utożsamialiśmy to powiedzenie z aspektem fizycznym, takim jak chociażby wyrzeźbione i silne ciało. Uprawianie sportu może jednak nieść za sobą więcej korzyści. Jedną z nich jest wewnętrzny spokój i równowaga oraz zadowolenie z życia. To istotne nie tylko w przypadku walki z depresją, ale i w jej przeciwdziałaniu.

Jak to się dzieje?

Podczas uprawiania sportu, jak przy każdym rodzaju wysiłku fizycznego, w naszym organizmie po pewnym czasie odbywa się wzmożona produkcja endorfin, znanych potocznie jako hormony szczęścia. To właśnie one odpowiadają za nasze lepsze samopoczucie. Co ciekawe, organizm produkuje je, by obniżyć poziom zmęczenia fizycznego oraz uśmierzyć ból mięśni – ich działanie antydepresyjne jest więc w tym wypadku efektem ubocznym. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki chociażby joggingowi jesteśmy w stanie, zarówno wyleczyć się, jak i zapobiec depresji.

Paweł Karwowski

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.