Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Czy i na jakich warunkach singielka lub singiel może adoptować dziecko?

Kto może adoptować dziecko?

Data publikacji: 8 marca 2017, 01:05
Dla tych, którzy nie są w stałym związku lub którzy wybrali życie w pojedynkę, marzeniem może pozostawać posiadanie i wychowanie dziecka. Instynkt rodzicielski bywa tak silny, że pojawia się gotowość do jego zaspokojenia w pojedynkę. Czy jest to możliwe w polskich realiach i kto może adoptować dziecko?

Spis treści:

Kim jest singiel?

Adopcja dziecka przez singielkę lub singla to wciąż temat, który bywa pomijany w dyskusji o rodzicielstwie zastępczym. Pojawiają się między innymi wątpliwości dotyczące tego, jaka jest definicja osoby samotnej. Według prawa, jest to ktoś, kto „samotnie gospodaruje, nie pozostaje w związku małżeńskim i nie posiada wstępnych ani zstępnych” (Art. 6 pkt. 9 ustawy o pomocy społecznej). W związku z tym osoba samotna to zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Nie ma tu rozróżnienia ze względu na płeć, więc możliwa jest również adopcja dziecka przez mężczyznę.

Jakie są szanse na zaadoptowanie dziecka?

Powołując się na prawo adopcyjne, nie ma żadnych formalnych przeciwwskazań do tego, by singiel czy singielka mogli złożyć wniosek o adopcję. Problemem jest jednak liczba par oczekujących na adopcję, ponieważ w zderzeniu z klasycznym małżeństwem, osoba samotna będzie miała mniejsze szanse na stworzenie rodziny zastępczej. Niedogodnością nie są więc przepisy prawa, a cierpliwość, jaką trzeba się wykazać chcąc skorzystać z możliwości adopcji jako singiel. Ostateczną decyzję o możliwości adopcji dziecka wydaje sąd rodzinny na podstawie opinii przygotowanej przez ośrodek adopcyjny. Proces adopcyjny trwa długo, a kandydaci muszą odpowiadać określonym kryteriom.

Jakie warunki trzeba spełnić, by adoptować dziecko?

Obok takich czynników jak brak uzależnień oraz dobra kondycja psychiczna i fizyczna potencjalnego rodzica zastępczego, przede wszystkim sytuacja materialna umożliwiająca utrzymanie i wychowanie dziecka. Należy też posiadać zaświadczenie o niekaralności, opinię środowiskową, opinię przełożonego i zaświadczenie lekarza o zdolności fizycznej do wychowania dziecka.

Singielka czy singiel, chcąc zaadoptować dziecko, muszą przygotować się na dużo dłuższy czas oczekiwania na zakończenie procesu adopcyjnego. Nie jest to jednak droga niemożliwa do przejścia.

Malwina Marczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.