Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Co to jest cyberprzemoc? Czy Twojemu dziecku zagraża nowa forma przemocy?

Cyberprzemoc w szkole i w Internecie. Jakie zagrożenia w Internecie czychają na dzieci i na czym polega cyberprzemoc?

Data publikacji: 10 października 2016, 02:36
Cyberprzemoc to przemoc z użyciem urządzeń elektronicznych, najczęściej telefonu bądź komputera. Z danych wynika, że już prawie co drugi nastolatek doświadcza lub już doznał tego rodzaju przemocy. Opiera się ona głównie na tym, że jesteśmy poniżani, ośmieszani, zastraszani wyzywani, czy fotografowani albo filmowani wbrew naszej woli. Powszechny problem cyberprzemocy w internecie widoczny jest głównie na portalach społecznościowych, na których nasze pociechy spędzają najwięcej czasu. Przyjrzyjmy się bliżej temu zjawisku.
Cyberprzemoc w szkole - rodzinazdrowia.pl

Cyberprzemoc w szkole – na czym polega i jak uchronić przed nią dziecko?

Obecnie mamy powszechny dostęp do internetu i telefonów. Dzieciaki bardzo szybko się uczą i często są większymi specjalistami w kwestii elektroniki niż rodzice. Już prawie każde dziecko idąc do szkoły ma własnego smartfona i doskonale radzi sobie z obsługą komputera. Powszechne wśród rówieśników są różnego rodzaju sprzeczki, kłótnie. Często przenoszone są one ze szkolnego korytarza właśnie w świat internetowy. Dzieci czują się w nim bezkarne i anonimowe, krzywdzą innych pod pseudonimem, unikając tym samym spojrzenia drugiej osobie w oczy. Ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem na temat cyberprzemocy zanim jeszcze jej doświadczy, uświadamiać go czym tak właściwie jest, w jaki sposób może się z nią zetknąć w szkole, i jak powinno reagować.

Rosnąca cyberprzemoc wśród dzieci i młodzieży

Dzieci oraz młodzież coraz częściej pozamykane są w fikcyjnym, internetowym świecie. Całymi dniami komunikują się z rówieśnikami za pomocą komunikatorów czy portali społecznościowych, zapominając i nie doceniając spotkań i zabaw na podwórku, w gronie przyjaciół. Należy uświadamiać dziecko, jak ważne jest nawiązywanie dobrych relacji z innymi i jak wiele dobrego mogą z tego wynieść. Im mniej dziecko będzie spędzało czasu w wirtualnej przestrzeni, tym większa szansa na zmniejszenie zjawiska cyberprzemocy. Optymalna liczba godzin spędzanych przy komputerze powinna wynosić około 1-2 h dziennie na 2 dni przerwy. Istnieje także wiele programów, które pomogą nam kontrolować to, co nasza pociecha ogląda w sieci. Filtrują one zawartość stron, dzięki czemu dziecko nie ma dostępu do wszystkich treści, w tym związanych z agresją.

Na czym polega cyberprzemoc i skąd się bierze?

Internet to zarówno dostęp do ogromnej ilości wiedzy, jak i agresji, która wiąże się z cyberprzemocą. Problem, który dosięga dzieci, wynika głównie z tego, że w nieprawidłowy sposób korzystają z internetu. Powinniśmy uświadamiać je, jakie zagrożenia mogą je spotkać oraz dbać o to, żeby dziecko nie doświadczyło tego rodzaju krzywdy. Warto wiedzieć, co nasze dziecko robi w sieci, na jakie strony wchodzi najczęściej, z kim się kontaktuje. Uczmy dziecko konstruktywnego korzystania z internetu i gospodarowania czasem. Szczerze rozmawiajmy na ten temat, wspominając mu o tym, że jego dobro jest dla nas najważniejsze.

Cyberprzemoc w Internecie, co możemy zrobić?

Niestety wszechobecny dostęp do internetu i coraz większa ilość godzin spędzanych przed ekranem monitora prowadzi do rozpowszechniania się cyberprzemocy. W kraju organizowane są liczne kampanie, aby uświadamiać społeczeństwo na czym polega cyberprzemoc, w jaki sposób objawia się w szkole, jak uczulić na to dzieci i młodzież i w końcu, jak jej zapobiegać. W naszym małym, rodzinnym gronie najważniejsze jest to, aby pokazać dziecku, że świat bez internetu jest piękniejszy, nauczyć je, w jaki sposób nawiązywać zdrowe relacje z innymi ludźmi.

Maja Olejnik

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.